а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслепувачки

заслепувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14186
1. заслепителен
Англиски: blinding
Примери:
Заслепувачки блесок.
2. Што е интензивен, моќен.
Англиски: dazzling
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заслепувачка сила.
Заслепувачка болка.