а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслон

мн. заслони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26176
1. Место заштитено од дожд, ветер, сонце и сл.
Англиски: shelter Албански: strehim
2. Штит на ламба, засена.
Англиски: shade Албански: mbroj nga drita
3. Попречна страна на кревет.
Албански: tërthor