а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслуга

мн. заслуги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4042
Постапка, дело што придонесува за нешто, што е од општа корист, што заслужува почит и признание.
Англиски: merit Албански: meritë
Примери:
воени заслуги
извонредни заслуги