а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застарен

застарениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13404
1. Што е надвор од употреба, од модата, што нема важност.
Англиски: outdated
Примери:
Застарени сфаќања.
Застарени прописи.
Застарен збор.
2. Што минал определена врст, што е малку поостарен.
Англиски: old
Примери:
Застарен ерген.
Изведенки
застареност ж.