а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затолчи

затолчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да толчи.
Англиски: grind Албански: shtyp, dërmoj
Примери:
Жената затолчи афион во аванот.
2. Истолчи малку, набрзина.
Англиски: grind Албански: grij shpejt e shpejt
Примери:
Затолчи неколку печени пиперки и седна да јаде.
3. Почне да удира, да бие.
Англиски: beat Албански: bie, godas
Примери:
Затолчи град со големина на лешник.
4. претепа
Англиски: beat up Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Двајца го пресретнаа и го затолчија.
Изведенки
1. затолчува несв.
затолчуваат
2. затолчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК