а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затопли

затоплат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12322
1. стопли, загрее
Англиски: warm Албански: nxeh, ngroh
Примери:
Го затопли малку јадењето.
Не ја затопли собата, веднаш си легна.
Времето полека затопли.
2. (се затопли) се стопли
Англиски: warm Албански: nxehet, ngrohet
Примери:
Добро е, се затоплив.
Конечно времево се затопли.
Изведенки
1. затоплува несв.
(се) затоплуваат
2. затоплување ср.
глаг. им.