а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затруби

затрубат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19509
1. Почне да труби.
Англиски: trumpet Албански: i bie burisë, trombës
Употреба: Музика и танц
Примери:
Трубачот затруби со трубата и повеќе ништо друго не се слушаше.
2. Разнесе, прошири некаква вест.
Англиски: trumpet Албански: përhap lajm
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Затрубија по целото село дека ќе се одмаздат.
Злобниците затрубија разни приказни.
Изведенки
1. затрубува несв.
затрубуваат
2. затрубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК