а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заурди

(се) заурдат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да станува како урда.
Англиски: curdle
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Млекото се заурди, се расипа.
Изведенки
1. заурдува несв.
(се) заурдуваат
2. заурдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК