а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафрли

зафрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11413
1. Префрли зад нешто, наназад.
Англиски: throw back Албански: hedh mbas
Примери:
Влезе и го зафрли палтото.
Ја зафрли секирата и замина.
Замавна со главата и ја зафрли косата.
2. напушти, отфрли
Англиски: leave Албански: lëshoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Семејството го зафрли, повеќе не го побара.
3. Стави нешто каде што не му е местото, каде што тешко може да се најде.
Англиски: misplace Албански: vë gabim
Примери:
Каде ли го зафрлила тој документ?
Сум ги зафрлил клучевите од автомобилот, не можам да ги најдам.
Адвокатот сигурно го има зафрлено веќе тој предмет.
Изведенки
1. зафрла несв.
зафрлаат
2. зафрлање ср.
глаг. им.