а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацрта

зацртаат; зацртал; зацртан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16266
1. Почне да црта.
Англиски: draw Албански: fillon të vizatoj
Примери:
Уметникот вешто зацрта по хамерот.
2. Направи план, набележи насоки на работа, на дејствување.
Англиски: draw Албански: vizatoj, përpiloj
Примери:
Компанијата зацрта во својот годишен план зголемување на извозот.
Изведенки
1. зацртува несв.
зацртуваат
2. зацртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК