а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацрцори

зацрцорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26099
1. Почне да црцори.
Англиски: twitter Албански: fillon të cicëroj
Примери:
Изгладнето врапче зацрцори на снегот.
2. Почне да тече во тенки бликови, капка по капка.
Англиски: drop Албански: rrjedh curil
Примери:
Виното зацрцори во бурето.
Изведенки
зацрцорува несв.
зацрцоруваат