а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачаурен

Види и: чаура (ж.)
зачаурениот
Вид збор: Придавка
Затворен, незаинтересиран за контакти, за промени, за нови искуства.
Англиски: encapsulated
Примери:
Тој дух не е зачаурен, туку се движи како облак.
Изведенки
зачауреност ж.