а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачека

зачекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9321
1. Почне да чека.
Англиски: wait Албански: filloj të pres
Примери:
Првачињата уште рано зачекаа во училишниот двор.
Тој застана на прозорецот и зачека.
2. Дочека некого со лоша намера.
Англиски: intercept Албански: pres, takoj
Примери:
Една вечер го зачекале неколку деца и го истепале.
Изведенки
1. зачекува несв.
зачекуваат
2. зачекување ср.
глаг. им.