а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачетник

мн. зачетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25053
Тој што почнува нешто, иницијатор.
Англиски: initiator
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој е зачетник на македонската уметничка поезија.
Овој наш диригент е зачетник на забавно-музичката традиција во земјата.
Изведенки
1. зачетничка ж.
мн. зачетнички
Пример: Таа беше зачетничка на нова дисциплина во науката.
2. зачетнички прид.
зачетничкиот