а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачовечи

зачовечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да станува човек, да личи на човек.
Англиски: humanize Албански: fillon të bëhet njeri
Примери:
Детето веќе потпорасна, зачовечи.
2. (се зачовечи) Почне да се подобрува како човек.
Англиски: humanize Албански: fillon të bëhet njeri
Примери:
Стариот се зачовечи, се спитоми, не беше оној стариот.
Изведенки
1. зачовечува несв.
(се) зачовечуваат
2. зачовечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи