а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачуми

зачумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се зарази, заболи од чума.
Англиски: infect Албански: infektohet nga murtaja
Употреба: Медицина
Примери:
Зачумена куќа.
2. (се зачуми) Се испусти.
Англиски: desert Албански: zbrazet, shkretohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се зачуми селото, останаа само неколку старци.
Изведенки
1. зачумува несв.
зачумуваат
2. зачумување ср.
глаг. им.