а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачури

зачурат; зачурил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26755
1. зачади
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
зачури возот
2. Почне да чури.
Англиски: smoke
Примери:
Зачурија оџаците.
Зачурија пиперките на плотната.
3. запуши
Англиски: smoke Албански: tymos
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Завитка една цигара и зачури.
4. (се зачури) Се исполни со чад.
Англиски: smoke Албански: tymoset
Примери:
Од претеченото млеко целата куќа се зачури.
Собата се зачури.
Изведенки
1. зачурува несв.
(се) зачуруваат
2. зачурување ср.
глаг. им.