а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашанта

(се) зашантаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да (се) шанта при одење.
Англиски: stagger
Примери:
Пијаниот (се) зашанта по улицата.
Успеа да стане, но кога се обиде да оди, несигурно (се) зашанта.
Изведенки
зашантува несв.
(се) зашантуваат
повт.