а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашанта

(се) зашантаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да (се) шанта при одење.
Англиски: stagger
Примери:
Пијаниот (се) зашанта по улицата.
Успеа да стане, но кога се обиде да оди, несигурно (се) зашанта.
Изведенки
зашантува несв.
(се) зашантуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК