а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашара

зашараат, зашари, зашарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27787
1. Почне да шари.
Англиски: decorate Албански: bën larar lara
Примери:
Момчето зашари со моливот.
2. Почне да се шаренее.
Англиски: colour Албански: ngjyroset
Примери:
Зашареа терасите и дворовите.
3. (се зашара) Помине долго време, се занесе во шарење.
Англиски: decorate Албански: vizatoj
Примери:
Девојченцето се зашари во блокчето и заборави на времето.
4. (се зашара) се зашаренее
Англиски: colour Албански: ngjyroset, nuancohet
Изведенки
зашарува несв.
(се) зашаруваат