а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашаренее

(се) зашаренеат; зашаренеј, зашаренејте; зашаренеев, зашаренееја; зашаренеел; зашаренет; зашаренеав, зашаренеаја; зашаренеал
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се шаренее.
Англиски: colour
Примери:
Се зашаренеа ливадата од полските цвеќиња.
Изведенки
зашаренува несв.
(се) зашаренуваат