а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашарка

(се) зашаркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43214
1. се зашара
Англиски: scribble Албански: shkarravit
Употреба: Деминутив
Примери:
Нервозно зашарка по клупата.
2. (се зашарка) Се покажува нејасно во шаренило.
Албански: shkarravitje laramane
Примери:
Се зашаркаа во дворот шишиња од сокови и пива од вчерашната веселба.