а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашеметен

зашеметениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9415
1. Што има вртоглавица, поматена свест.
Англиски: fuddled
Примери:
Зашеметен од виното.
2. вчудовиден, зачуден, изненаден
Англиски: stunned
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зашеметен поглед.
Зашеметен од љубов.
Изведенки
1. зашеметено прил.
Пример: Чекореше зашеметено.
2. зашеметеност ж.