а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашемети

зашеметат; зашеметил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16990
1. Предизвика замајување, вртоглавица или целосно губење свест.
Англиски: dizzy Албански: trallis, trullos
Примери:
Алкохолот го зашемети.
Неочекуваниот удар го зашемети.
2. Вчудовиди, силно возбуди некого.
Англиски: excite Албански: nxeh, shqetsoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веста го зашемети.
3. (се зашемети) Стане замелушен, замаен.
Англиски: dizzy Албански: trulloset
Примери:
Сите се зашеметија од пиењето.
4. (се зашемети) Се вчудовиди, силно се возбуди.
Англиски: excite Албански: shqetsoj
Изведенки
1. зашеметува несв.
(се) зашеметуваат
2. зашеметување ср.
глаг. им.