а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашепоти

зашепотат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34109
Почне да шепоти.
Англиски: whisper
Примери:
Луѓето седнаа и зашепотеа.
Девојчето се доближи и и зашепоти на мајка си.
Изведенки
зашепотува несв.
зашепотуваат