а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашета

зашетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14662
1. Почне да шета.
Англиски: walk Албански: fillon të shëtis
Примери:
Излезе и зашета низ дворот.
Излегоа од колата и зашетаа по ливадата.
2. (се зашета) Се занесе во шетање.
Англиски: stray Албански: dalldis në shëtitje
Примери:
Се зашета низ продавници и заборави на состанокот.
Се зашетале некаде, еве уште ги нема.
Изведенки
зашетува несв.
(се) зашетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК