а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашетка

зашеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37355
Почне да шетка.
Англиски: stroll
Примери:
Зашетка низ дворот разгледувајќи ги цвеќињата.
Изведенки
зашеткува несв.
зашеткуваат