а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашеќерен

зашеќерениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21615
1. Што има ставено шеќер.
Англиски: sweetened
Примери:
Зашеќерена лимонада.
2. засладен, украсен
Англиски: sweetened
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зашеќерена приказна.
Изведенки
зашеќереност ж.
зашеќереноста