а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заљуби

заљубат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8109
1. Почувствува љубов спрема некого, засака некого.
Англиски: love Албански: dashuroj
Примери:
Тој ја заљубил поповата ќерка и ја зел за жена.
2. (се заљуби) Се вљуби во некого, се засака со некого.
Англиски: love Албански: dashurohem
Примери:
Тој се заљуби на стари години.
Тие се заљубија еден во друг.
Изведенки
1. заљубува несв.
(се) заљубуваат
2. заљубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК