а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџавка

заџавкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да крева врева.
Англиски: make racket Албански: bëj zhurmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заврши часот и учениците заџавкаа.
2. (се заџавка)
Англиски: bark Албански: leh
Примери:
Кучињата заџавкаа.
3. (се заџавка) Се скара, вика еден на друг.
Англиски: quarrel Албански: hidhërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Комшивките се заџавкаа уште рано наутро.
Изведенки
заџавкува несв.
заџавкуваат повт.