а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџангари

заџангарат, заџангори, заџангорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да џангари.
Англиски: rattle Албански: përplas, ushton
Примери:
Скршени стакла заџангарија на подот.
Жената извлече едно тенџере и веднаш потоа заџангорија капаци.
2. (се заџангари) Се затреска.
Англиски: rattle Албански: përplaset, ushton
Примери:
Тој слушна во кујната како се заџанјарија садови, мајка му готвеше.
Изведенки
1. заџангарува несв.
(се) заџангаруваат
2. заџангорува несв.
(се) заџангоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК