а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџангари

заџангарат, заџангори, заџангорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да џангари.
Англиски: rattle Албански: përplas, ushton
Примери:
Скршени стакла заџангарија на подот.
Жената извлече едно тенџере и веднаш потоа заџангорија капаци.
2. (се заџангари) Се затреска.
Англиски: rattle Албански: përplaset, ushton
Примери:
Тој слушна во кујната како се заџанјарија садови, мајка му готвеше.
Изведенки
1. заџангарува несв.
(се) заџангаруваат
2. заџангорува несв.
(се) заџангоруваат