а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџари

(се) заџарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50609
Почне да се џари.
Англиски: stare
Примери:
Се заџари низ прозорецот.
Двете другарки се заџарија во плакатот.
Изведенки
заџарува несв.
(се) заџаруваат