а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџбара

заџбараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да џбара.
Англиски: search Албански: fillon të kërkoj
Примери:
Заџбара во џебот.
2. (се заџбара) се пребарува
Англиски: search Албански: kërkoj
Примери:
Се заџбара во чантата, но клучот го немаше.
Изведенки
заџбарува несв.
(се) заџбаруваат