а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџбура

заџбураат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да џбура.
Англиски: rummage Албански: kërkoj, hallakas
Примери:
Заџбура по џебовите да го најде клучот.
Заџбура по шкафовите, но капата ја немаше.
2. (се заџбура) Почне да шлапа во вода.
Англиски: splash Албански: llapashit në ujë
Примери:
На свирчето од наставникот децата се заџбураа во водата.