а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџвака

заџвакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46606
1. Почне да џвака.
Англиски: chew Албански: fillon të përtyp
Примери:
Заџвака лакомо од лебот.
Заџвака гума за џвакање.
2. (се заџвака) Џвака подолго време.
Албански: përtyp më gjatë
Примери:
Се заџвака слатко и одеднаш застана како дамлосан.
Изведенки
заџвакува несв.
заџвакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК