а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заџрџори

заџрџорат
Вид збор: Глагол, свршен
Силно, шумно потече (вода, течност).
Англиски: swoosh
Изведенки
заџрџорува несв.
заџрџоруваат