а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збег

мн. збегови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22951
1. Место каде што се засолнува од некоја опасност.
Англиски: shelter Албански: strehoj
Примери:
Се скрија во збегот.
шумски збег
Преплашениот народ остана по збеговите неколку недели.
2. Оние што се кријат во збег; избеган народ.
Англиски: refugee Албански: refugjat
Примери:
Збегот се повлече уште подлабоко во шумата.
3. Во пчеларството празен меѓупростор во улиште, покриен со мрежа, кој служи при пренесување на пчелите.
Албански: strehim
Примери:
При пренесување на пчелите, задолжително на секое улиште се поставуваат збегови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК