а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборник

мн. зборници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11652
Книга составена од повеќе книжевни или научни статии, расправи, документи, обично тематски поврзани.
Англиски: anthology
Употреба: Литература
Примери:
Зборник на народни умотворби.
Редовно излегуваат зборници од научните и стручни конференции.
Изведенки
зборниче ср.
мн. зборничиња
дем.