а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зглавје

мн. зглавја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15573
Перница на која се става главата при спиење.
Англиски: pillow
Примери:
Мајката му го поднамести зглавјето на детето.
Го чуваше писмото под зглавјето.
Изведенки
зглавјенце ср.
мн. зглавјенца
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК