а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згоди

згодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31902
1. затече, завари
Англиски: meet Албански: ngjes, saldoj
Примери:
За малку не го згоди домаќинот дома.
2. (се згоди) се затече, се завари
Англиски: meet Албански: saldohet
Примери:
На излегување се згоди со попот.
3. (се згоди) се случи
Англиски: happen Албански: ndodhi
Примери:
Се згоди да се сретнат повторно.
Се згоди нешто што им го измени животот.
4. сврши, посврши
Англиски: engage Албански: zihem
Примери:
Ја згодија ќерката во градот.
5. (се сврши) се сврши, се посврши
Англиски: engage Албански: zihem
Примери:
Тие се згодија напролет, а свадба правеа наесен.
Изведенки
1. згодува несв.
(се) згодуваат
2. згодување ср.
глаг. им.