а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згои

згојат; згој, згојте; згојав, згојаа, згоив, згоија; згојал, згоил; згојан, згоен; згоев, згоеја; згоел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41618
1. гои
Англиски: fatten Албански: trashë, majm
Примери:
Минатото лето згоија три свињи.
2. (се згои) Стане дебел.
Англиски: fatten Албански: trashet
Примери:
Тоа прасе многу јаде, ама никако да се згои.
Изведенки
1. згојува несв.
(се) згојуваат
2. згојување ср.
глаг. им.