а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згони

згонат
Вид збор: Глагол, свршен
Потера стока, дивеч кон едно место.
Англиски: chase
Примери:
Ги згонија овците кон бачилата.
Изведенки
1. згонува несв.
згонуваат
2. згонување ср.
глаг. им.