а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згон

мн. згонови
Вид збор: Именка, машки род
1. Ловечка потера.
Англиски: chase Албански: ndjekje, gjah
Примери:
бучен згон, згон по лисици
2. Место каде што се дотеруваат овците по пасење.
Албански: vendtubimi i dhenve
Употреба: Земјоделство
Примери:
згон на овци
Изведенки
згонски прид.
згонскиот