а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згора

Вид збор: Прилог
Ранг: 2348
1. Врз површината на нешто.
Англиски: above
Примери:
Носеше некаква кошула, а згора изветвено палто.
Згора над планината се стемни небото.
Направија подземно засолниште и згора го покрија со земја.
2. По површината.
Англиски: outside
Примери:
Лебот згора се истече, ама внатре сѐ уште е жив.
Згора со фасадата куќата изгледаше како нова.
3. Уште, дополнително.
Англиски: more
Примери:
Дедото имаше осумдесет години и згора.
Таа покрај тоа што лажеше, па згора и навредуваше.
Изрази
Згора-згора - набрзина, површно.
Згора на сѐ - покрај сето тоа, кон сето тоа, уште и.