а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згорешти

(се) згорештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43654
1. се вжешти, се загрее
Англиски: heat Албански: nxehet
Примери:
Се згорешти од виното.
Времето (се) згорешти.
2. Се разжести, силно се возбуди.
Англиски: excite Албански: nxehem, kallem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Атмосферата во салата се згорешти.
Од насобраните лутина и гнев (се) згорешти.
Изведенки
1. згорештува несв.
(се) згорештуваат
2. згорештување ср.
глаг. им.