а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згори

згорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш, одненадеж почне да гори.
Англиски: burn Албански: digjet
Примери:
Најпрвин се покажа чад, а потоа згори и оган.
Згори плевната толку брзо што немавме време нешто да сториме.
2. Разгори.
Англиски: flame Албански: digjet
Примери:
Само што помисливме дека го изгаснавме огнот, тој пак згори.
3. (се згори) Се разгори.
Англиски: flare Албански: digjet
Примери:
Се зори шумата, се спои небото и земјата.
Изведенки
1. згорува несв.
(се) згоруваат
2. згорување ср.
глаг. им.