а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згорнина

мн. згорнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22375
1. Нешто што е одозгора, површина на нешто, горна страна на нешто.
Англиски: surface Албански: sipërfaqe
Примери:
Мазна згорнина.
Згорнина на јорган.
2. Вид горна женска облека.
3. Поволно, сигурно место.
Албански: vend i sigurtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Семејството му беше бедно, но тој исплива на згорнината.
Изведенки
згорнински прид.
згорнинскиот