а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згорниште

мн. згорништа
Вид збор: Именка, среден род
1. Лице на костум.
Англиски: face Албански: fytyrë e kostumit
Примери:
Згорништето му беше обелено од сонце.
2. згорница
Албански: përpjetëz
3. Додаток при продажба или трампа.
Англиски: extra Албански: shtesë gjatë shitjes
Употреба: Економија
Примери:
Hа толку пазар ред е да дадеш малку згорниште.