а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зграгори

(се) зграгорат; зграгорен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40376
Стане како грагор, се скамени, се здрви.
Англиски: petrify
Примери:
Кога слушнаа, не се помрднаа од местото, се зграгорија.
Срцето ѝ се зграгори од тага.
Изрази
Господ да те зграгори - клетва.
Изведенки
1. зграгорува несв.
(се) зграгоруваат
2. зграгорување ср.
глаг. им.