а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зграчи

зграчат
Вид збор: Глагол, свршен
(еднокр.) грачи
Англиски: cark
Примери:
Беше длабока тишина додека не зграчи гавран.
Изведенки
зграчува несв.
зграчуваат